بعضی كودكان مبتلا به شكاف كام و لب،می توانند مشكل مكیدن پیدا كنند،چون هوا از طریق شكاف به داخل دهان نشت می شود(خارج می شود)

هر چه شكاف در كام وسیع تر باشد،بچه مشكل بیشتری جهت ایجاد ساكشن برای مكیدن شیر پیدا می كند.

به نظر میرسد كه آنها خوب مك می زنند ولی تلاش بیشتری نیاز دارند و این ممكن است باعث خستگی آنها شده و به میزان كافی وزن اضافه نكنند.

این مشكل به كمك پرستار كودك می تواند حل شود و كمك موفقیت آمیزی برای این مسئله باشد.

شما می توانید از طریق شیشه یا پستان به بچه شیر دهید.

مصرف شیر از طریق پستان مادر مشكل،ولی امكان پذیر است فقط كودك ممكن است نیاز به شیر اضافه تر از شیشه مخصوص داشته باشد كه این شیر اضافی هم می تواند از شیر مادر یا شیر مصنوعی باشد.

اگر از شیشه شیر می دهید توصیه می شود از سر پستانك مخصوص كه نرم تر است استفاده كنید و شیشه را كمی فشار دهید تا كودك راحت تر شیر را بمكد و هرگاه بچه استراحت می خواهد شما باید با فشار دادن،شیشه را متوقف كنید. این كار "شیر خوردن با كمك" است.

نوزادان معمولاً با لب هایشان اطراف پستانك را گرفته و چانه خود را پایین و بالا می برند تا پستانك را روی سقف دهان خود فشار داده و از خلاء پشت سقف دهان،شیر را به داخل بمكند.سپس شیر مكیده شده، بلعیده می شود. هنگامی كه شیر را می بلعند، لوله تنفسی (تراشه) آنها بسته می شود، لحظه كوتاهی تنفس متوقف می شود تا شیر را به داخل لوله غذایی(مری) فرستاده و دوباره شروع به مكیدن می كنند.

شكاف لب مانع بسته شدن كامل دهان در اطراف نوك پستان می شود.شكاف كام مانع ایجاد خلاء كامل در عقب دهان می شود، بنابراین شیر به داخل دهان مكیده نشده و فضای دهان و بینی از هم جدا نمی شوند.

این نوزادان به نظر می رسد كه خوب مك می زنند ولی نمیتوانند شیر را به داخل دهان بمكند. بنابراین شیر خوردن آن ها طولانی شده و به دفعات مكرر تكرار می شود، كودك خسته شده و ممكن است وزن زیاد نكند.

بهتر است كه موقع تغذیه او را تا حد امكان در حالت نشسته كامل نگه دارید.

نوزادان معمولاً عمل مكیدن را انجام داده سپس توقف كرده ،شیر را می بلعند و همزمان نفس خود را نگه می دارند.مكیدن، بلعیدن و تنفس كردن یك اگوی شیر خوردن است.

سر شیشه را در محلی كه شكاف وجود ندارد یا اگر شكاف دو طرفه باشد در یك طرف قرار دهید. شیشه باید فشار داده شود و رها شود (بر حسب اینكه میزان مكیدن نوزاد با چه سرعتی باشد...تقریباً یك فشار در ثانیه) و باید وقتی نوزاد مكیدن را متوقف می كند، شما هم توقف كنید.

این مهم است كه مشاهده كنید كه نوزاد چگونه تغذیه می كند نباید خیلی فشار داده شود تا مبادا نوزاد نتواند همه شیر را بمكد.وقتی نوزاد به این وضع تغذیه عادت كرد، باید كودك تغذیه خود را در حدود 30 دقیقه تمام كند. در این صورت افزایش وزن طبیعی پیدا میكند.

   


نظرات()

بانک مقالات آسیب شناسی گفتار و زبان

رسول علیدوستی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic