کودک مبتلا به شکاف کام و لب باید زیر نظر دندانپزشک باشد و مراقبتهای دندانی و در صورت لزوم ارتودنسی انجام گیرد تا به ردیف کردن دندانها کمک کرده و هر فاصله ای را که به دلیل وجود شکاف ایجاد شده بهبود ببخشد.

مواظبت های دندانی روتین در همه كودكان مهم است اما چگونگی وضع دندانی كودك یا نبودن دندان ها در موفقیت درمان كلی شكاف لب و كام،اثر مهمی دارد. معمولا در ۳ سالگی که دندان های شیری كامل می شوند مراجعه به دندانپزشك لازم است.

 در كودكان مبتلا به شكاف کام و لب، دندان ها در محل چاك غیر طبیعی است. گاه دندان ها كمتر یا زیادتر هستند ، گاه تغییر شكل یافته و یا خارج از محل طبیعی قرار دارند و ممكن است مانع تغذیه شوند.در بعضی مواقع كشیدن دندان ممكن است لازم شود اگر چه بهتر است دندان ها را تا حد امكان حفظ كرد تا دندان های دائمی به طور طبیعی درآیند.

در نواحی كه فلور كافی در آب نیست،دندانپزشك فلوراید را به طور موضعی به كار می برد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود. علاوه بر اینكه درماه های اولیه تولد، كودك دارای شكاف لب و كام باید توسط متخصص ارتودنسی ویزیت شود، در سنین ۵و۶ سالگی هم حتما بایستی توسط متخصص ارتودنسی مورد معاینه قرار گیرد تا كارهای اصلی ارتودنسی در این زمان شروع شود.

درمان ارتودنسی معمولا با رویش اولین دندان دائمی شروع می شود و کودک جهت انجام اقدام لازم باید زیر نظر ارتودنتیست باشد ، تا قبل از رویش دندانهای دائمی مراقبت از دندانها و مسواک زدن آنها به شکلی که دندانپزشک آموزش می دهد انجام گیرد


متخصص ارتودنسی، رشد و پیشرفت فك وصورت را، در برنامه درمان تنظیم می كند. به طور متوسط ۶۰ تا۷۰ درصد مردم به معالجات ارتودنسی به علت ناهنجاری های دندانی - فكی نیاز دارند و در كودكان دچار شكاف لب و كام باتوجه به نقص و عیوب دندانی خاص آنها، صددرصد نیاز به درمان های مذكور وجود دارد.

 ارتودنتیست وظیفه دارد كه وضع دندان ها را با فك هماهنگ كند. طبیعت شكاف لب و كام به گونه ای است كه باعث می شود رشد فك بالا عقب بماند در نتیجه این بیماران دارای كمبود رشد فك بالا هستند كه این كمبود رشد می تواند در جهت قدامی-خلفی یا در جهت طرفی باشد. متخصص ارتودنسی باید وسایلی را به بیمار بدهد كه رشد فك بالا را تسریع كند در غیر این صورت بیمار به سمتی پیش خواهد رفت كه فك پایین از فك بالا جلوتر و قیافه بیمار روز به روز بدتر خواهد شد.

 بنابراین درمان های اصلی ارتودنسی برای بیماران شكاف لب و كام جهت تحت كنترل درآوردن فكین از سن ۶سالگی به بعد شروع می شود. اگر درمان های ارتودنسی در سنین پایین شروع  شود، ممكن است كه نیاز به درمان های جراحی در سنین بالاتر برای این بیماران وجود نداشته باشد، هرچند امکان دارد به علت شدت ناهنجاری و عدم همكاری بیمار، نیاز به درمان های گسترده جراحی كه در سنین ۱۸ سالگی انجام می شود نیز وجود داشته باشد.

در بیمارانی كه نیاز به جراحی فك دارند، طرح درمان با نظر متخصص ارتودنسی و جراح فك و صورت هماهنگ می شود.در این صورت،قسمتی از درمان های ارتودنسی قبل از جراحی و قسمت دیگر پس از جراحی انجام می شود. اگر بیمار به طور منظم و در زمان مناسب و با طرح درمان صحیحی، درمان شود، در پایان دوره زمانی، ظاهر مناسبی خواهد داشت و با اطمینان می توان گفت كه ظاهر بیمار همانند یك فرد سالم بدون شكاف می باشد.


بنابراین اگرچه روند درمانی، بسیار طولانی و مشكل است و بیمار نیاز به درمان های متحرك و ثابت ارتودنسی دارد كه گاهی ممكن است تا چندین سال ادامه پیدا كند اما نتیجه عمل كه ایجاد چهره ای جدید است هم برای متخصص ارتودنسی، هم برای بیمار و هم برای والدین بیمار،بسیار شیرین خواهد بود.

   


نظرات()

بانک مقالات آسیب شناسی گفتار و زبان

رسول علیدوستی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic