تبلیغات
کاملترین بانک مقالات فارسی آسیب شناسی گفتار و زبان - سرطان دهان
نوع مطلب: صوت ،

سرطان دهان رشد سلول های بدخیم در دهان یا زبان . این نوع سرطان نادر ولی در عین حال خطرناك است . سرطان دهان ممكن است است لب ها، كام ، زبان ، غشاهای درونی لب یا گونه ، یا ناحیه لوزه ها را درگیر سازد. این سرطان در بزرگسالان بالای 40 سال شایع تر است ، ولی شیوع آن در بین جوانانی كه از تنباكوی جویدنی استفاده می كنند در حال افزایش است .
علایم شایع
یك برآمدگی رنگ پریده و معمولاً بدون درد با حاشیه سخت كه در جای دهان یا زبان ممكن است ظاهر گردد. خصوصیات این ضایعه عبارتند از: این ضایعه بزرگ شده ، زخمی می شود و به آسانی خونریزی می كند. وجود این ضایعه ممكن است مانع جا افتادن مناسب دندان های مصنوعی گردد. این ضایعه ممكن است باعث سفت شدن زبان و اشكال در كنترل آن گردد و از این طریق ، تكلم و بلع را دچار اختلال سازد.

علل
ناشناخته
عوامل افزایش دهنده خطر
مصرف تنباكو به هر شكل (از جمله نوع جویدنی ) سابقه خانوادگی سرطان دهان سابقه قبلی سرطان دهان سوءمصرف الكل تماس با آفتاب (در مورد سرطان های لب تحتانی )
پیشگیری
عدم مصرف تنباكو؛ در صورت مصرف الكل ، میزان آن در حد متوسط باشد.
عواقب مورد انتظار
با تشخیص و درمان زودرس ممكن است قابل علاج باشد. پس از برداشت ضایعه نمای طبیعی صورت را می توان با جراحی ترمیمی باز گرداند.
عوارض احتمالی
التیام كُند پس از جراحی گسترش سرطان به گره های لنفاوی گردن كه جراحی برداشت همه گره های لنفاوی سر و گردن را ایجاب می كند. بدشكلی دایمی صورت اختلال دایمی تكلم اختلال بلع پایدار
درمان

اصول كلی
- بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش های خون ، نمونه برداری (برداشت مقدار كمی از بافت یا مایع برای بررسی آزمایشگاهی ) از توده ، و رادیوگرافی سر باشد. همچنین سی تی اسكن یا ام. آر.آی به بررسی گسترش بدخیمی كمك می كند. هر چه توده در زمان تشخیص بزرگتر باشد، احتمال گسترش آن به سایر نواحی بیشتر است .
- درمان بسته به محل سرطان (لب ، زبان ، كام یا...) متفاوت است .
- جراحی برای برداشت ناحیه سرطانی در صورتی كه قابل عمل باشد انجام می شود. پس از جراحی ، دهان را 4-3 بار در روز با محلول شستشوی آب نمك (یك قاشق چایخوری نمك در 250 سی سی آب گرم (معادل یك بطری نوشابه ) شستشو دهید.
- اشعه درمانی و یا داروهای ضدسرطان ممكن است تجویز شود.
- گفتار درمانی در مواردی كه جراحی باعث اختلال تكلم شده باشد توصیه می شود.
داروها
داروهای ضدسرطان (شیمی درمانی ) مسكن ها در دوره پس از جراحی آنتی بیوتیك ها، در صورت وجود عفونت همزمان
فعالیت
پس از جراحی به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.
رژیم غذایی
رژیم مناسب به وسعت بیماری و توانایی بیمار در جویدن و بلعیدن بستگی دارد. ممكن است لازم باشد بیمار از غذاهای نرم استفاده كند. تا چند روز پس از جراحی ممكن است لازم باشد از رژیم مایعات استفاده شود.
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم تومور دهان یا زبان باشید.
بروز موارد زیر پس از جراحی :
ـ درد افزایش یابنده
ـ تب
ـ بروز توده های جدید
ـ خونریزی زیاد

   


نظرات()

بانک مقالات آسیب شناسی گفتار و زبان

رسول علیدوستی