تبلیغات
کاملترین بانک مقالات فارسی آسیب شناسی گفتار و زبان - در مورد شنوایی كودك خود چه می‏دانید

  گوش انسان پس از هفته بیستم جنینی (ماه پنجم بارداری) دارای عملكردی همانند عملكرد طبیعی گوش فرد بزرگسال می‏شود. بنابراین نوزاد آغاز تولد می‏تواند صداهای محیطی را بشنود و نسبت به آنها واكنش نشان دهد

گوش انسان پس از هفته بیستم جنینی (ماه پنجم بارداری) دارای عملكردی همانند عملكرد طبیعی گوش فرد بزرگسال می‏شود. بنابراین نوزاد آغاز تولد می‏تواند صداهای محیطی را بشنود و نسبت به آنها واكنش نشان دهد. واكنشهای شنیداری كودك طبیعی و سالم در دوره رشد بتدریج متنوع می‏شوند و تكامل می‏یابد. برخی از این واكنشها به شرح زیر است:

در 2 - 1 ماهگی، با صدای جغجغه از خواب بیدار می‏شود.
در 2 ماهگی، با شنیدن صدای بلند و ناگهانی چهره‏اش در هم می‏رود.
در 4 ماهگی، با شنیدن صدا سرش را به صورت افقی در جهت منبع صدا حركت می‏دهد.
در 12 ماهگی، با شنیدن نام خود بر می‏گردد و به خداحافظی به صورت بای بای پاسخ می‏دهد.
در 16 ماهگی، در برابر صدای ایجاد شده به بالا و پائین نگاه می‏كند (نگاه كردن به پائین قبل از نگاه كردن به بالا شروع می‏شود).
در 18 ماهگی، با پرسیدن نام اعضاء بدن، آنها را نشان می‏دهد.
در 2 سالگی، با پرسیدن نام اعضاء خانواده آنها را نشان می‏دهد و دستورات ساده را اجرا می‏كند.در صورتی كه واكنشهای یاد شده در كودكی مشاهده نشود باید نسبت به وجود كم شنوایی در او مشكوك شد و كودك را برای انجام آزمایشات به متخصص شنوایی‏شناسی معرفی كرد تا توجه به این كه تأخیر در مراجعه جهت تعیین وضعیت شنوایی، ضایعات جبران ناپذیری را در رشد زبان و گفتار كودك ایجاد خواهد كرد.اقدام به موقع در جهت تشخیص مشكل شنوایی وی پیشگیری مناسبی در بهبود عوارض آسیب شنوایی خواهد بود. این كار باعث خواهد شد تا اقدامات توان بخشی و درمانی به موقع آغاز می‏شود از آنجائیكه زبان و گفتار در برقراری ارتباط نقش بسزایی دارند، هر گونه نقص در دستگاه شنوایی، زبان و گفتار كودك را مختل می‏كند و كودك دچار مشكل ارتباطی می‏شودحال شما پدر و مادر عزیز باید بدانید كه:مجموعه اقدامات لازم برای كودك دچار نقص شنوایی شامل: تجویز مناسب سمعك، تربیت شنیداری، گفتار درمانی، زبان اشاره و مشاوره‏های لازم و مكرر با متخصص شنوایی شناس است.در مورد تجویز سمعك باید توجه كرد كه با سمعك حساسیت به صدا بیشتر می‏شود و این به خصوص در مورد اطفال اهمیت خاص دارد زیرا این سنین دوره زبان آموزی است.تجویز، ارزیابی و نحوه استفاده از سمعك حتما باید توسط یك شنوایی شناس انجام شود. تربیت شنیداری به كودك كمك می‏كند تا با حداكثر استفاده از مانده شنوایی به كمك سمعك، بتواند صداها را بشنود و تشخیص دهد و نهایتا گفتار را درك كند. این آموزش در میان مجموعه اقدامات لازم، از اهمیت خاصی برخوردار است.تربیت شنیداری زمینه مناسبی را برای گفتار درمانی فراهم می‏كنند تا كودك بتواند با استفاده از باقی مانده شنوایی و توانایی برقراری ارتباط كه از طریق گفتار درمانی كسب نموده است با دیگران ارتباط، بویژه كلامی داشته باشد.اكنون توضیح مختصری در مورد گفتار درمانی داشته باشیم: از آنجا كه والدین تصور می‏كنند كودكان كم شنوا چیزی را درك نمی‏كنند لذا از بسیاری تجربیات آنها را محروم می‏سازند. بارها اتفاق افتاده است كه خانواده‏ها اذعان می‏دارند كودكشان می‏شنود اگر او را صدا كنند با برگرداندن سر به طرف پدر و مادر واكنش نشان می‏دهند اما وقتی كه به او دستور داده می‏شود تا كاری را انجام دهد، كودك از عهده انجام این دستور بر نمی‏آید و پدر و مادر عصبانی شده و وی را تنبیه می‏كنند.دانستن این نكته ضروری است كه كودك شما از نظر شنیداری نسبت به كودكان طبیعی همسن و سال خود عقب‏تر است یعنی صداها را به كمك سمعك می‏تواند بشنود اما درك نمی‏كند كه این صداها از كدام منبع صدا تولید شده‏اند و یا چه مفهومی دارند. در این جا ضرورت مراجعه به آسیب شناسان گفتار و زبان (گفتار درمانگر) مطرح می‏شود.این افراد به كودك شما می‏آموزند كه هر چیزی نامی دارد و كودك را با اسامی مختلف آشنا می‏كنند و به او می‏آموزند كه از كلمات برای برقراری ارتباط استفاده كنند. به وی می‏آموزند چگونه مفهوم صحبت دیگران را درك كند، چگونه به آنها پاسخ دهد.چگونه با دیگران ارتباط كلامی داشته باشد و نیازها و عواطفشان را با آنها در میان گذارد.
* توجه: چون كودكان كم شنوا در دنیای ذهنی متعلق به خود زندگی می‏كنند، ورود آنها به دنیای افراد شنوا و انتظار پاسخی همانند پاسخ افراد شنوا از آنها به سهولت امكان‏پذیر نیست و چه بسا آنان در برخورد با افراد شنوا و ارائه پاسخ صحیح دچار سرخوردگی شوند.بنابراین گفتار درمانگر، با آموزش زبان، نحوه توجه كردن به گفتار دیگران، ارائه پاسخ درست از طریق تولید صحیح صداها و منطقی بودن گفتار به فرد كم شنوا كمك خواهد كرد تا ارتباطی صحیح، سالم، بجا و منطقی با دیگران داشته باشد.والدین عزیز در صورتی كه به طبیعی بودن شنوایی كودكتان شك دارید می‏توانید به مراكز شنوایی‏شناسی مراجعه نمایید و در صورتی كه مشكل شنوایی تأیید شد، به بخشهای تربیت شنوایی در كلینیك‏های گفتار درمانی در مراكز دانشگاهی مختلف و سازمان بهزیستی و یا آموزش و پرورش استثنائی كشور مراجعه كنید. 

   


نظرات()

بانک مقالات آسیب شناسی گفتار و زبان

رسول علیدوستی