تبلیغات
کاملترین بانک مقالات فارسی آسیب شناسی گفتار و زبان - پاسخ های برانگیخته پایدار شنیداری (ASSR)

ASSR نوعی پاسخ برانگیخته شنوایی (ساقه مغز )است که از قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است.

انجام این آزمایش، محدودیت سنی ندارد و بسیاری از محدودیت های ABRوOAE را ندارد. با انجام ASSR می توان بدون نیاز به همکاری فرد، آستانه های شنیداری را در فرکانس های مختلف اندازه گیری کرد، و وضعیت شنوایی فرد را از حد شنوایی طبیعی تا کم شنوایی عمیق، به طور دقیق مشخص نمود.

نتیجه آزمایش ASSR روی ادیوگرام نمایش داده می شود و تفسیر آن ساده است.
افراد کاندید :
این آزمایش محدودیت سنی ندارد.
از سطح هوشیاری ( خواب یا بیداری ) متأثر نمی گردد.
به همکاری فرد مورد ارزیابی نیاز ندارد.

با آن می توان وضعیت شنوایی در کلیه کودکان و افراد سخت آزمون ( کم توان ذهنی، طیف اوتیسم، اختلالات رشدی و یادگیری، متمارض و غیره ) را مشخص نمود.اگر این آزمون در کنار OAE انجام گیرد نتایج آن برای ارزیابی شنوایی کودکان کافی است .
کاربرد ها:
اندازه گیری دقیق آستانه های شنوایی در فرکانس های مختلف.
امکان تنظیم دقیق سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی با تعیین آستانه های شنوایی در سنین نوزادی
تعیین کاندیداتوری کاشت حلزون در سنین پایین و جلوگیری از اتلاف وقت برای دریافت خدمات توانبخشی مناسب

نتیجه آزمایش ASSR بر روی ادیوگرام، که کم شنوایی دو گوش را نشان می دهد و با در اختیار داشتن آستانه های شنوایی در سنین نوزادی، می توان از همان ابتدا سمعک را با دقت بالایی تنظیم کرد و یا کاندیداتوری کاشت حلزون را مورد بررسی قرار داد.
مزایای آزمون ASSR :

ادیومتری با آزمون ASSR دارای چندین مزیت مهم نسبت به سایر پاسخ های بر انگیخته است :
ارزیابی ASSR بسیار ساده است و فاز و دامنه پاسخ به وسیله الگوریتم و به صورت اتوماتیک مورد بررسی قرار می گیرد. این ویژگی نیاز به تفسیر ندارد خطای آزمایشگر را به حداقل می رساند.
آزمون ASSR روش قاطع برای تعیین وجود یا عدم وجود پاسخ است. این عمل عمدتاً با مقایسه محدوده فرکانس پاسخ نسبت به باندهای نویز مجاور انجام می شود.
پاسخ ASSR در زمان تولد وجود دارد لذا می توان این ارزیابی ها را در بدو تولد انجام داد.
آزمون ASSR را می توان تا حداکثر سطح خروجی مبدل انجام داد، از این رو با این آزمون می توان کم شنوایی های شدید و عمیق رانیز مورد بررسی قرار داد.
پاسخ های ASSR را می توان نزدیکی آستانه رفتاری ردیابی کرد و می توان محدوده فرکانسی (8000- 250هرتز ) را مورد ارزیابی قرار داد.
این آزمون زمان کمتری نسبت به ABR صرف می کند(حدود ۲۰ دقیقه) در حقیقت اگر با محرک تن برست بخواهیم در تمامی محدوده فرکانسی آزمون ASSR ، موج ABR را ثبت کنیم ، زمان زیادی صرف خواهد کرد.
پاسخ ASSR دارای ویژگی فرکانسی بالایی است، این موضوع مخصوصاً در محرک AM صادق است در واقع محرک تن برست و کلیک دارای محتوای فرکانسی بیشتری نسبت به محرک AM هستند.
در این آزمون می توان هر گوش را با چندین فرکانس مختلف تحریک کرد و می توان آنرا به صورت دو گوشی انجام داد.

معایب ASSR

یکی از معایب این آزمون نسبت به عدم توانایی تفکیک ضایعات حلزونی از ضایعات ورای حلزونی می باشد . و از این رو انجام مطالعات بیشتر در این باره ضروری است.

ترجمه از کتاب : Handbook of Clinical Audiology


   


نظرات()

بانک مقالات آسیب شناسی گفتار و زبان

رسول علیدوستی - مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان